Skip to content

Одржана работилница на тема : Смарт Специјализација

ДАТУМ

март 3, 2022

Категории

,

📌Центарот за развој на Вардарски плански регион заедно со 🇲🇰Министерство за локална самоуправа и

🇨🇭
Швајцарска агенција за развој и соработка , во рамки на Договорот за финансиска поддршка и соработка во реализацијата на активностите од проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој – II фаза за фискалната 2022 година, организираа работилница на тема :
 
💡„Смарт Специјализација“
📆која се одржи на ден 03.03.2022 година (четврток)
📍 Хотел Интернационал Палас -Велес
⏰ почеток во 10:00 часот
🔴Учесниците се запознаа со следните основни цели на работлиницата:
✔️Паметната специјализација, како пристап за зголемување на конкурентноста;
✔️Процесот на изработка на Стратегија за паметна специјализација на национално ниво;
✔️Презентација на примери и научени лекции од спроведување на Смарт Сшецијализацијата во други земји и региони;
✔️Воведување на пристап на Паметна специјализација на регионално ниво во нашата земја.

Споделeте:

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy